45 minut v pěti minutách? Ano, jde to

21. dubna 2018 v 7:31 | Aneta Burešová |  Příhody
Sylšela jsem a četla, že meditování je celkem dobrá věc. Nikdy jsem nechápala její smysl, protože co tím tak mohu získat? Zprvu jsem si myslela, že tato aktivita člověka může přinést nanejvýš tak klid a pohodu, ale bylo dokoázáno, že jedinec denně alespoň dvacet minut provádějící meditaci, má odolnější organismus a jeho imunita se výrazně zvýší. Člověk je vyrovnanější, bez stresu a pohlíží na svět optimističtěji.
Jak se říká, když neskusíš, tak nevíš. Byla jsem celkem zvědavá, jestli bude mít meditace nějaký účiněk a z tohoto důvodu jsem byla odhodlaná ji podstoupit. Na interneut jsem nacházela nespočet druhů meditace, ale jelikož to měla být má premiéra, tak jsem se rozhodla pro něco jednoduššího, no dobře, rozhodla jsem se pro něco opravu primitivního. Instrukce byly zcela jasné: Sednout si do tureckého sedu, zhluboka dýchat, zavřít oči, přiložit s konečky prstů na kolena a v duchu si pro sebe pomalu počítat :

jedna,... dva,... tři...jedna...dva...

,,Si budu připadat jak debil," pomyslela jsem si a už jsem zaujímala doma v pokoji pod pianem turecký sed. V mém koutku duše jsem tušila, že se bude jednat asi o nejnudnější věc mého života, ale zajímovost mě k tomu donutila abych si před sebe položila mobil, kdy budu stopovat délku meditace.
Stopky se rozeběhly. Čas začal plynout nerušeně kupředu stejně tak jako voda v potoce.
Oční víčka klesla dolů a ocitla jsem se v nicotě. Jediné, co mě obklopovalo, byla tma - nekonečná černá pustina, a tři čásla - jedna, dva, tři.
Jediné, na co jsem při meditaci mohla myslet, byly ona čísla. Zdá se to být lehké, ale opak je klam. Jen ztěží jsem se držela na cestě čísel, stačilo pouze malé vyrušení a mé myšlenky se začaly klouzat po skluzavce k jiné myšlence. Byl to nelehký úkol, ale má vůle se jen tak nenechala zlomit.
Nevím jak to popstat slovy, ale v určité momenty jsem cítila divné odtržení od těla. Ano, zní to komicky a možná si ťukáte na hlavu. Nezlobím se na Vás, ale když se na to zpětně dívám, tak to také nechápu, ale mohu říct, že se jednalo o přijemný pocit - pocit volna, lehkosti, bezstaroti, uvolnění, klidu, pohody, vyrovnanost, ale současně jsem vstřebávala náznak enerige a síly.
Nic nemůže trvat věčně, a tak jsem se po nějaké době rozhodla, že můj první pokus o meditování ukončím.
Rozvážně jsem pozvedla víčka a první, co jsem vstřebala, byl pocit vyrovnanosti. Nevyprchal hned, ale držel se mě jako klíště. Odhadovala jsem, že jsem meditací mohla strávit přibližně 5 minut.
Avšak po spatření displeje mobilu mi trochu ztuhla krev žilách.

45 minut 13 vteřin....


Něvěřila jsem svým očím a upřímně, stále tomu neohu uvěřit. Tento fakt mě utvrdil, že meditování má něco do sebe, je to něco neobyčejného a zvláštního. To, aby člověk byl uvolněný, bez starostí a povynností, nepotřebuje k tomu drahé lázně či masaže, ale postačí pouze čas a chvilka trpělivosti, kterou vynaloží člověk k tomu aby se oprostil od mysli a putoval nekonečnou nicotou a prázdnotou. Zní to trochu pochmurně, ale jak se říká, kde musí být tma, tam musí být i světlo, je jedno jak je silné, ale podstatné je, že je součástí tmy. Existuje...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 21. dubna 2018 v 17:47 | Reagovat

Jednou jsem se po 15min. meditace cítila v takové fázi, jako bych se právě probudila, nikdy na to nezapomenu. :)...U mě je však problém s nedostatečnou koncentrací, jelikož mě hlavou běží tolik myšlenek, že nejsem schopná se ani na několik minut pořádně soustředit.

2 Rebeka Rebeka | E-mail | Web | 21. dubna 2018 v 22:27 | Reagovat

To zní zajímavě, možná to také zkusím.

3 Platan Platan | E-mail | Web | 22. dubna 2018 v 0:01 | Reagovat

ďakujem za mininávod :-) vyskúšam tiež ^^

4 Meduňka Meduňka | Web | 22. dubna 2018 v 19:15 | Reagovat

Zařazuji do výběru na tema-tydne.blog.cz :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama