Bez wikipedie ani ránu

6. dubna 2018 v 17:25 | Aneta Burešová |  Český školský systém
Mnohým dětem, ale i studentům jsou dávány za vzory učitelé a jiní vysoce postavení kantoři. Já, jakož to sedmnáctiletá dívka navštěvuji osmileté gymnázium a bez jakékoliv výčitky mohu prohlástit, že 90% učitelů na našem gymnáziu toho neřekne o moc víc, než naše známá a opěvovaná wikipedie. Mějte se mnou strpení a i když teď asi kroutíte očima nad tím, jak jsem charakterizovala učitelé, tak vyčkejte mého vysvětlení.
Uvedu jen několik příkladů, respektivě situací, které se odehrály poslední týden.

Češtinářka a Velikonoce.


3.4.2018

,,Tak, byly Velikonoce a k tomu se vztahuje jeden svátek," hlesla. Rozhlédla se po zmatené třídě a čekala, že někdo plný dychtivosti pronese jméno svátku. Jak jsem řekla, byli jsme zaražení, protože nemají Velikonce náhodu 2 svátky? Velký pátek a Velikonoční pondělí? ,,Paní učitelko, ale vždyť mají Velikonce dva svátky, ne?" ozvalo se ze třetí lavice. Učitelka se zarazila. Tvářila se stejně tak zaraženě, jako kdyby jí byl naskytnut pohled na zahradního trpaslíka s lopatou, jenž k ní promlouvá. Celá třída se začala doprošovat odpovědi. Učitelka se však nadechla a pravila. ,,No,...Jako že jo, ale ten jeden svátek se připojil až později a není podle bible a ,..." dál jsem jí nerozumněla, protože si začala mumlat pro sebe. Takže suma sumárum, Velikonoce mají pouze jeden platný svátek.


5.4. 2018

Tento samý týden jsem byla svědkem další nečekané informace a musím říct, že se jednalo o velice důežité poznání. Při hodině češtiny, (takže se jednalo o samou paní učitleku) jsme četli jakýsi slovenský text. Strávili jsme tím celou hodinu. Náplň hodiny se skládala z toho, že jsme překládali slovenský text a paní učitlelka asi v polovině textu pronesla: ,,Jak můžete pozorovat, tak se slovenština zřetelně podobá českému jazyku." Zůstala jsem v údivu. Vážně? Ona se slovenština podoba češtině? Myslím, že toto zjistit od učitele dva roky před maturitou je velice obdivuhodné.Zeměpisářka a její znalosti


3.4.2018

Myslím, že se shodneme na faktu, že zeměpis je vskutku zajímavý předmět. Člověk má tu možnost se dozvědět plno zajímavých faktů o našem jedinečném světe a alespoň trochu nahlédnout do cizí kultury - poznat jiné mravy a zvyklosti. Mělo by to tak být, ale jak tak asi tušíte, tak se vždy najde jakási vyjímka.
Na začátku hodiny jsme doprobírali stát Moldavsko. Zápisy jsme měli v sešitě již zapsané, tudíž nezbývalo než se podívat na internetu na pár fotek a jak jinak, paní vážená učitelka zabrousila na wikipedii. Rozklikla první obrázek na stránce "Moldavsko" a začala obrázky posouvat. Neříkala nám k tomu nic, jen mlčela a posouvala obrázky, tedy někdy něco pronesla, ale za předpokladu, že se jednalo o obrázek s českým popisem. Pak ano, přečetla nám onen popisek. Jeden ze snímků byla fotografie samotného moldavského prezidenta, jež se projektorem promítala na tabuli více než 20 vteřin a na konci stačila říct: ,,Tady je nějaký pán," a přešla na další snímek.
Jakmile jsme tedy tímto způsobem promítání fotografií dokončili Moldavsko, přešli jsme na novou kapitolu a to sice na "východní Evropu"
,,Tak, teď jsme ukončili Moldavsko a začneme východní Evropu," pronesla a začala na wikipedii hledat onu část Evropy. Jakmile tak našla, začala svá slova. ,,Státy východní Evropy se nacházejí ve východní části Evropy." V tu chvílii mi mále spadla čelist. Byla jsem v šoku po takovémto obrovském zjištění. Kdo by to byl kdy řekl, že státy východní Evropy se nacházejí támhle někde na výdchodě. No dobře, není na tom nic špatného pronést takovýhle poznatek, ale podstatné je, jakým tónem to člověk pronese. Představte si, že to pronesla něco jako ve smyslu, když mamka dítěti vysvětluje: ,,Do záskuvky nesmíš nikdy nic strkat, je to nebezpečné," - důležitost informace zcela totožná.


Tímto jsem uvedla pouze pár názorných příkladů českých kvalit některých učitelů. Říkám pouze "některých", protože na druhém konci zásputu těchto učitelů stojí špičkoví profesoři a učitelé, které jen tak málokdo dokáže nahradit. Proto si někdy kladu otázku, zda by nebylo někdy přínosnější se učit danou látku z pohodlí domova, protože se často výklad učitelů rovná řádkům wikipedie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama