"Reinkarnovaný fyzikář"?

17. dubna 2018 v 20:16 | Aneta Burešová |  Český školský systém
Je zřejmé, že většina lidí si pod pojmem "když zavřu oči" představí klid, mír a pohodu a mohu potvrdit, že je to pravda, ale existují tu i situace, které Vás, při zavření očí, donutí se zamyslet nad tím, zda je učitel hluchý a nebo Vy jste pouze paranoidní a vše si vymýšlíte. Podku však stále tápete o čem tady hovořím, tak hned vysvětlím.

Přestávka se ve třídě trávila celkem rušně, důvod byl dozajista zřejmý - písemka z fyziky. Ve třídě se utvořily malé formace skupin, kdy nejchytřejší jedinec skupiny všem účastníkům studentského kroužku vysvětloval vzorečky, postupy a teorii oné látky.
Dvacet minut velké přestávky uběhlo jako lusknutí prsty - nepředstavitelně rychle. Dveře se zabouchly. Žádným průvanem, ale učitelem, jenž si tímto hlasitým zabouchnutím naplánoval monumentální příchod, jak nám později oznámil.
,,Ani nevíte, jak se mi ráno nechtělo vstávat," oznámil asi pětadvacetiletý, takže velice mladý, fyzyk. Na své simulované zívnutí pravil: ,,Ale pak jsem si uvědomil, že můžu zkazit život 27 žáků a to tím, že jim dám napsat písemku," řekl posměšně - vysmál se nám do očí.
Při rozdávání písemky v uličkách mezi lavicemi kráčel jako pyšný páv, z kterého má každý respekt - strach něco křivého říct a udělat proti jeho osobě. Mýlil se. Nikdo z něj respekt neměl a to možná proto, jak se prezentoval - jako největší egoistický a namyšlený fyzik na světě. No nic, to jsem trocu odbpočila od pointy.
Po rozdání všech testů ho stání na nohou nejspíš omrzelo a tak se usadil na židli za svou katedrou. A náhle, lusknutím prstů, se z páva převtělil do orla. Své světlocitlivé čípky nastavil na nejvyšší výkonost a začal bedlivě pozorovat jednotlivé jedince. Dával si dobrý pozor na to aby nikdo neopisoval a nepodváděl. Nikdo nic. Třída ztichla a čekalo se na jediné, až učitel vstane a odebere se před tabuli, kdy se nám otočí zády a začně novou látku psát na tabuli. Nebudete věřit, ale asi po minutě sezení udělal, o čem jsem tady hovořila. V tu chvíli jsem věděla, jaké to bude mít následky - nastane domino efekt, jež provází každou písemku fyziky.
Jakmile se učitel u tabule otočil zády a přestal nám věnovat i tu nejmenší pozornost, tak má třída cuhopila příležitost a pustila se do práce. Nemusela jsem se ani otáčet, stačilo pouze zavřít oči a letmo se zaposlouchat - šuškání, mluvení, plynulá hlasitá konverzace, radění, vytahování mobilů z kapes, googlování, otáčení se. To vše bylo slyšet v jednom okamžiku. Zmarazilo mě z toho. ,,Copak je nahluchlý?" pomyslela jsem si. Ne nebil. ,,Co to slyším?" prudce se otočil a vytěkanýma očima pohlížel na naši třídu. Odložil fixu na stůl a vydal se na průzkum třídy. Procházel se kolem lavic a v jeho očích byla čitelná odhodlanost odhlalení pramenu šuškání.
Já jsem však opět zavřela oči a snažila se konečně v poklidu vypočítat příklad, respektive alespoň přijít na to, co po mně učitel v zadání chce. Možná bych na to přišla, nevím, ale zvukové vlny podvádění, jež dopadaly na mé sluchové buňky mi neumožnily klidné a logické uvažování, a proto jsem pozvedla oční víčka a rozhlédla se po třídě.
Učitel pohlížel na studenty s ostrým pohledem, ale i přes skutečnost, že pohlížel na jejich světélkující displeje mobilů, na taháky formátu A5, či pozoroval dvojice, které si bez ostýchavosti předávájí cenné informace, tak nic nepronesl. Nevaroval je, nenapomenul je, nevyhrožoval jim zhoršením známky, a...prostě jednoduše řečeno: nechal vše ladem, jako kdyby se nechumelilo.
Tento pohled mi hnul se žlučí. Pohled jsem nemohla vystát a proto jsem se uchýlila k zavřením očí, kdy jsem se v pouhé tmě snažila najít klid a možná trochu motivace k vypočítání příkladu. Tímto tedy chci také říct, že zavřené oči nám nabídnou útěchu, kdy naše mysl bloudí nekonečnou tmou, nicotou a snaží se najít vytouženou harmonii, jako kdyby temnota za zavřenými víčky sloužila jako kolébka útěchy naší mysli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama