Zlo_nezbytná součást naší existence

15. května 2018 v 18:06 | Aneta Burešová |  Téma týdne
Je celkem těžké tomu uvěřit, přiznat si, že i ten nejochotnější a nejmilejší člověk nese v sobě načasovou bombu jménem zlo. Kdyby nebylo zla, tak bychom nemohli definvoat dobro, nemohli bychom popsat kladné lidské vlastnosti, protože bychom je s ničím nemohli porovnat. Nemůže být vše dokonalé a růžové, jak by si mnoho z nás přálo, ale vedle dobra musí existovat i něco špatného - říkejme tomu rovnováha světa (to mě jen tak teď napadlo, neberte to vážně :D)

To bylo jen tak krátce na úvod a teď k věci.

Jak už jsem na začátku naznačila, tak i ten nejmilejší člověk v koutku své duše nese malého parazita jménem zlo. Bylo by dozajista krásné, kdyby zlo neexistovalo. Svět by vypadal o poznání bezpečněji. Avšak tento elemnt lidských vlastností je v životě nezbytný. Je neodmyslytelnou součástí našich vrozených pudů - instinktů, jež nám 24 hodin denně střeží život a jsou neustále připraveni vyplout na povrch. Obzvláště v této uspěchané, časem nemile poznamenané a sobecké době člověk občas musí projevit kapku zla, kdy bude hájit svůj názor ať to stojí, co to stojí, projeví nesouhlas nebo prostě nebude hrát fér pro svůj prospěch. Vím, poslední příklad nezní jako pravá ukázka patřičného chování, ale tato doba si to vyžaduje. Stačí se podívat do politické sféry a pouze s marností v očích by jste hledali politika, jenž by hrál dle pravidel a byl upřímný a loajální.
Vyplývá z toho, že zlo patří do našeho každodeního živoat, ale existují tu i jedinci, kteří tuto vlastnost využijí jen zřídkakdy. Dovolím si říct, že tu mluvíme o tzv. "flegmaticích". Jejich pohár tolerance je opravdu objemný a dá se do něj nalít nepředstavitelné množství negativních věcí a trvá kolikrát roky, než pohár přeteče a s tím se zároveň objeví vlastnosti zla, které vyvře na povrch stejně tak rychle a nebezpečně jako samotné magma z tajných zákoutí matičky země.


Bohužel v historii lidstva najdeme jedince, které můžeme označit za čiré zlo - tyrani, krutovládci, diktátoři, bezpáteřní vojevůdci, bezohlední plenitelé národů. V každé společnosti se najdou jedinci tohoto typu. Vybočují z řad průměrného zla a postrádají z veškeré části mozkovou část, kde jsou zakotveny mírumilovné vlastnosti a z tohoto důvodu nevidí kolem sebe ohavnosti, které páchají, nevidí zlo, jež za sebou nechávají. Na stejném principu fungují i mozkové buňky osob, jež konají pro změnu samé dobré skutky, pro lidi se ochotou mohou rozkrájet a kolikrát mají tu tendenci se obětovat pro dobro druhých. Přihlížející člověk může k nim pronést větu týkající se obdivu a respektu, ale náš obětavý jedinec prohlásí něco ve smyslu: ,,To je přeci samozřejmost, ne?" jak skromná slova.
A jsme zase tam, kde jsme začali. Dva protipóly, dva extrémy, které se navzájem doplňují. To, co člověk kvetoucí zlem natropil, za ním mírumilovný jedinec dá dopořádku. A takto to šlo celou naší historií. Někdo státy sjednotil, druhý je za pár let rozdělil, pak přišel další dobro-vlácde, jenž diplomaticky vše "vyžehlil" a pak přišel další a ten.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zlozana Zlozana | Web | 15. května 2018 v 18:14 | Reagovat

Jsem ráda, když narazím na někoho, kdo není úplný sluníčkář a ví, že zlo prostě je a že nejde být jen dobrý. Ono to totiž fakt nejde! Já zlo dávkuju, jen tak jako maličkato, abych ho pak nevypustila omylem v plné míře. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama