Jídelní lístek pánů politiků

9. června 2018 v 21:13 | Aneta Burešová |  Realita dnešní doby
Tento týden se mi na internetu dostalo článku, o kterém jsem pochybovala, zda jeho informace jsou pravdivé a zda se nejedná pouze o laciný vtip, jenž by byl ideální použít 1. dubna - na "apríla".

Přemrštěné ceny?


Možná jsem byla naivní, když jsem si dřív myslela, že tam nahoře, tam kam se asi nikdy nedostanu - do poslanecké sněmovny, se jídla pohybují v cenách srovnatelných normálních hospod. Avšak když jsem spatřila jídelníček poslanecké sněmovny, respektive jsem se zaměřila na sloupce s cenami, tak mi naši milí poslanci hnuli se žlučí.
Jestli se jim zdá o čertech, že za vídeňskou kávu dají 12,- korun českých, tak nevím, co se tedy má zdát mně, když si dám tu samou kávu na kraji malého města za 40,-. Vím, někdo možná namítne, že to mají jaksi dotované, a já si vlastně kávu kupuji u soukromého podnikatele, ale proč tedy i já nemám dotovanou kávu? Copak jsem podřadná bytost, kterou většina lidí vidí jako chodící peněženku? Musím se ale přiznat, že v mém okolí se prodává káva i za 11,-. Tuto kávu najdete vedle hlavních dveří mé školy, kdy Vám automat nabízí téměř 20 druhů kávy, avšak ve finále jsou všechny stejné a krom toho, nejsem si jistá, zda se jedná o kávu anebo o výplach jakési cisterny.
Ono je jednoduché a celkem prosté si v poslanecké sněmovně odhlasovat cenu svých jídel. Pokud se bude jednat o zlevnění, tak poslanci nasadí výrazy, že nechtějí, ale musejí, protože jiné cesty není. Ve skutečnosti ale s nadšením zvednou ruku pro schválení nižších cen, protože jejich peněženka na tom bude profitovat. V druhé situaci, kdy se bude diskutovat o navýšení cen, tak celá řada politiků bude namítat, protože: "Je to nelidské,… každý má nárok se najíst za rozumné ceny,…. Je to diskriminace,….copak mají jít vydělané peníze jen na jídlo?" Na první pohled to vypadá, že se ceny jídel zvednou o astronomické částky, ale ve skutečnosti se bude jednat o dvě tři koruny a s platem 60 000,- to je vskutku veliký problém.


Copak my, jejich poddaní, máme tu možnost si diktovat ceny? Nikoliv. Nikdo se nás neptá, zda jsou ceny přijatelné a nám dostupné. Nikdo se neptá, protože to nikoho nezajímá. Buďto na to máte, anebo táhněte - zjednodušený pohled výrobců na zákazníky.
Možná by poslanci namítli názorem, že vše je možné, jelikož obchodní řetězce v dnešní době nabízejí nepředstavitelnou škálu sortimentu, kdy například mlíko můžeme sehnat za 10,- nebo ten "stejný" výrobek i za 30,-, tudíž z toho vyplívá, že si můžeme vybrat mezi dražším a levnějším. S tím souhlasím, ale z 99% se kupuje v té levnější variantě pouze jméno dražšího výrobku. Uvedu příklad.
Člověk bude chtít ušetřit na šunce, tudíž šáhne po té nejlevnější variantě, která stojí např. 10,- za "deka", místo toho aby si vzal např. šunku, za níž by zaplatil 19,-. Nikdo nemůže vyvrátit fakt, že člověk opravdu ušetří, ale na druhou stranu nikdo nemůže vyvrátit fakt, že je tady někde háček.
Šunka, již si člověk nekoupil, je opravdu šunka, chtějte tomu věřit nebo ne, tak obsah masa v šunce může být i 98%, slušný ne? A co v druhém případě? Obsah masa levné varianty se může pohybovat i kolem 50%, a teď si položme otázku, co je těch zbylých 50%?
To jsem trochu odbočila, ale právě tímto srovnáním jsem chtěla dokázat, že politici mají i pravdu, když prohlašují, že člověk nemá problém sehnat suroviny na jídlo za téměř mizivé ceny, tudíž ve finále jejich ceny jídelníčku jsou tedy v pořádku, ale teď si položte další otázku. Myslíte si, že v kuchyni pro poslance budou vařit z takto nekvalitních surovin? Pochybuji.


Závěrem nemohu nic jiného říct než, že,… vlastně ani nevím. Postrádám slova nad hanbou našich politiků, a nad skutečností, že oni mají právo se najíst levně a kvalitně a my musíme často draze a nekvalitně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama