Stinná stránka sousloví ,,Být tebou"

29. června 2018 v 21:53 | Aneta Burešová |  Téma týdne
"Být tebou, tak bych to udělala takhle,… být tebou, tak bych řekla tohle,…být tebou, tak…" byla bych tu asi do konce svého života, kdybych měla vypisovat všechny poučky, které se vážou se souslovím "být tebou".
Většina lidí je názoru, že tato fráze je užitečná, neškodná, výjimečná, skromná a zároveň lidem pomáhající, ale je tomu skutečně tak?

Beze sporu se jedná o radu, protože chceme dotyčnému pomoct, a proto mu vyložíme svůj názor, ale zároveň vzkazujeme něco ve smyslu: Omyl, děláš to blbě, měl bys ses nad tím zamyslet, a dělat to, co bych udělal já, protože jsem o mnoho chytřejší než ty. Stručně řečeno: neuvědomujeme si to, ale užitím slov "být tebou" dotyčnému srazíme sebevědomí na kolena, zbavujeme ho pocitu, že je v něčem dobrý. Namísto toho se dmeme pýchou, jací nejsme velikáni - div se nevzneseme do oblak.
Obzvlášť u malých dětí bychom měli toto sousloví používat velice opatrně, protože se může stát, že si dítě bude připadat jako hloupé a budiž k ničemu. Uvedu příklad:
Malá pětiletá holčička sedí u malého žlutého stolečku. Její oči se upínají na papír, jenž byl poznamenán tahy pastelek. Holčička v ruce drží růžovou pastelku a je odhodlána malovat mráček, avšak jeden dospělý stojící v její blízkosti pronese: "Být tebou bych použil modrou, podívej se na oblohu, copak jsou mraky růžové?" Holčička se zamyslí. Přelétává pohledem od papíru k dospělému a po chvíli odkládá růžovou pastelku mezi ostatní - ztratila chuť malovat. Připadá si hloupě a bez talentu. Uvědomí si fakt, že pokud se její myšlenky a názory neztotožňují s těmi dospělými, tak je TA špatná.


Další krušné chvilky s tímto souslovím můžeme najít v každém úseku lidského života. Jak jsem řekla před chvílí, v dětství špatné použití těchto slov může vést k pocitu méněcennosti, v dospělosti anebo v období dospívání má ale "být tebou" již jinou vlastnost - vymývání mozků, a proč? Je to prosté. Jsem si jistá, že jste se již setkali se situací, nebo jste alespoň o tom slyšeli anebo viděli v televizi, kdy máme jeden hlouček holek - kamarádek, a ty si vzájemně žádají o rady. Zní to chvályhodně, ale pouze do určité míry.
"Co myslíte holky, měla bych tu práci vzít?" táže se jedna dlouhovlasá brunetka. Kamarádky, její vrstevnice, se zamyslí a jedna po druhé vyřkne svůj názor: "No, na tvým místě bych spíše hledala něco lukrativnějšího, než je toto,…přesně tak, být tebou tak bych zkusila tu firmu v Pardubicích,…jojo, můžu s Katkou jenom souhlasit, být tebou, tak bych hned nebrala první práci, na kterou narazíš,…" konec rad. Naše tázající se slečna už ani nemusí hluboko přemýšlet a ví, co je správné - práci nevzít, vzdát se jí. Ve skutečnosti, kdyby si ale tuto nabídku práce nechala rozležet v hlavě, a nedožadovala se okamžitých kamarádských rad, tak by nakonec třeba přišla k závěru, že je to její šance na její budoucnost. Stručně řečeno: naše hlavní hrdinka ztratí vlastní uvažování, schopnost rozhodovat se sama za sebe a namísto toho svěří svůj osud do cizích rukou.
Sousloví "Být tebou" nese s sebou kousek kouzla a psychického umu. Vyslovením "být tebou" dáváme dotyčnému najevo, jak jsme se plně vcítili do jeho situace a nestranně jsme se tak rozhodli na základě objektivního pohledu, co je pro něj nejlepší.

Na závěr mohu říct jen a pouze jedno a to sice: "Nejdříve mysleme my za sebe, a teprve potom se dožadujme rad."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sacharin Sacharin | E-mail | Web | 1. července 2018 v 16:59 | Reagovat

Já rady poslechnu ráda, jestli se podle nich zařídím, to už je na mně. :-) Ale je fakt, že člověk je tvor ovlivnitelný, hlavně ty děti... Opatrnosti není nikdy dost. Zařazuji do výběru za myšlenku. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama