Pravé přátelství? Aneb devastace předsíní a komor

30. července 2018 v 17:52 | Aneta Burešová |  Realita dnešní doby
Téma týdne přímo navozuje na romantické prostředí plné těch nejrudějších růží, jež jsou doplněny čokoládovými pralinkami a plyšovým medvídkem v ruce svírajíc vyobrazení růžového plyšového srdce. Jen blázen by pomýšlel nad tímto tématem (Komu dát místo v srdci) jako na něco, co se nemusí nutně týkat svého vysněného protějšku, navazování důvěrnějších vztahů a cesty za svým panem dokonalým.


Lidé často mají tu tendenci se dostat do cizího srdce, tam se na chvíli usídlit, a když uznají za vhodné tak ho rozervou těmi nejšílenějšími způsoby na kusy, kdy srdce následně ještě zašlapou dva metry do země - rozbité přátelství, rozchod, hádky, nevěra, nedůvěra, podrazy anebo prolhanost. Jedná se pouze o drobný výpisek situací či vlastností, které stěny komor a předsíní zdevastují a jejich obnova trvá někdy několik let. Naší povinností je chránit náš do hrudi zasazený cenný dar. Klíč od brány - osrdečníku - jež chrání onen dar, bychom měli věnovat pouze jedincům, u kterých víme, že klíč neztratí, do našeho srdce vstupují s čistým úmyslem a myslí to s námi jen a pouze dobře.
Těm, kterým jsem klíč svěřila, mi na srdci způsobili nádor, jež se jen tak nezahojí. Nepoučila jsem se a klíč jsem svěřila dalším lidem - vkládala jsem do nich svou čistou důvěru. Oni se však zachovali barbarsky a nádor nabral nevídaných rozměrů. Ironií je, že i pouhé přátelství dokáže zanechat na duši nekonečně táhnoucí se jizvy, které mě uvedou do reality, že lidem se nedá věřit a čím víc se pokouším najít v lidech trocha světla, tím více se spálím.
Možná nemám tisíce přátel a možná nikdy ani mít nebudu, ale copak na tom záleží? Den co den usínám s vědomím, že mé srdce může spát klidně a tiše, aniž by se děsilo z budoucích zvratů sociálních vztahů, jež by vedly k dalšímu rozdrobení jeho stěn. Dobrému člověku se nedává druhá šance na udobření přátelství, protože takoví člověk ani neexistuje. Dobrý kamarád člověka nezradí úmyslně, protože k tomu nemá důvod. Však proč by měl člověk zradit či obelstít osobu, ke které nechová zášť, ale přátelství či náklonnost?
Pravý kamarád nemá odvahu vykonat podraz, protože se jedná o dobrého člověka. Pokud ale člověk i přes tento fakt přidělí milost a druhou šanci jedinci, jenž vykonal podraz a jinou křivou zákeřnost, tak člověk může vyčkávat pouze na další podraz. Lidská bytost je neskutečně adaptivní organismus, jenž se neustále vyvíjí a v průběhu let mění, ale lidská povaha je jako prvotní semeno rostliny - zůstává. Je naivní myslet si, že se člověk může změnit po dlouhé promluvě a vyříkání si problémů mezi čtyřma očima. Možná se tak první dny, týdny, a možná i léta může zdát, ale místo nově přetvořeného kamaráda vedle neseme tikající bombu, kdy je pouze otázka času, kdy dojde bombě trpělivost a svou rázovou vlnou opět zboří základy našeho obnoveného srdce - nově vybudovaná důvěra se zhroutí jako domeček z karet - opět.


Pamatujme, že srdce máme jen a pouze jedno a neposkvrněnou důvěru také jednu, proto bychom neměli hazardovat s takto cennými věcmi a měli bychom pečlivě zvažovat, komu dámě přístup k těmto cennostem, protože se může také stát, že za naše mylné konání draze zaplatíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MOE MOE | E-mail | Web | 30. července 2018 v 22:08 | Reagovat

Yeah, důdvěra je vrtká záležitost působící největší bolesti.

2 Jeife Jeife | E-mail | Web | 3. srpna 2018 v 17:30 | Reagovat

Ta, kterou jsi právě zařadila do kategorie "blázen", píše. :)
Miluj lidi, když přichází. Miluj jak jen můžeš, když tu jsou. A miluj natolik, že je necháš s láskou odejít.
Miluj a nezapomeň. To co tě může zradit nejsou druzí lidé. Zdradit tě mohou pouze tvá očekávání.

3 Sacharin Sacharin | E-mail | Web | 5. srpna 2018 v 10:12 | Reagovat

Zařazuji do výběru na TT. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama